Fundament

10 Według danej mi łaski Bożej, jako roztropny budowniczy, położyłem fundament, ktoś inny zaś wznosi budynek. Niech każdy jednak baczy na to, jak buduje. 11 Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus. (1 Kor 3)

 

Nie mamy lepszego fundamentu – to jedyny fundament, na którym warto budować. Św. Paweł namawia, by patrzeć na to, jak kto dalej buduje, ale jednocześnie podkreśla, że najważniejszy jest sam fundament. Nie szukajmy innych fundamentów. I zwróćmy uwagę, że na ten fundament wskazują wszyscy – jeszcze przed św. Pawłem wskazywała Maryja.

 

 

 

30 odpowiedzi na “Fundament”

 1. Witaj Leszku 🙂 Moja mama brała czynny udział w budowie domu, w którym dziś mieszkam .Opowiadała, jak było jej ciężko dźwigając kamienie na FUNDAMENT. Dom ma wiele w sobie historii, był również domem opuszczonym przez WSZYSTKICH…..Dziś ten dom znów tętni szczęśliwym życiem . Oczywiście, to forma metafory … że mama zbudowała dom na skale, która MIŁOŚCIĄ się nazywa… gdzie żadne burze nie są w stanie GO zniszczyć…Miłej soboty Ci, Leszku życzę i DALSZEGO budowania życia na fundamencie BOGA :)))

  1. No to zapraszam (z tym, że odpowiedzieć będę mógł dopiero w środę – jak zwykle będę na działce).

 2. Fundamentem naszego życia jest Chrystus, ale ten fundament został nam dany. Jeśli jednak wyciągniemy krzywe ściany to się dom zawali. Należy więc ściśle trzymać pion i przestrzegać zasad; pozdrawiam

  1. I dlatego św. Paweł mówił, by jednak patrzeć jak się buduje – dziś większość ludzi buduje po pijaku i katastrofa budowlana ciągle im grozi.

   1. Leszku – fajnie to porównałeś. Żeby tylko po pijaku budowali swoje życie. Niektórzy sięgają po „dopalacze” różnej maści. A po nich prawdopodobnie różowo wygląda świat i mury nie wydają się krzywe; pozdrawiam

 3. Jeżeli budujemy bez fundamentu, wiadomo wszystko się zawali. Dlatego kochani wiara w Boga i Zaufanie MU jest najważniejsze.

 4. Leszku -tak sobie wyobrażam człowieka Niezmiernie Szczęśliwego: to ten co zbudował w sobie wszystko na danym mu od Boga Fundamencie.To się dzisiaj tak ładnie nazywa 'samorealizacja”. Chociaż temat jest znany chyba nawet od czasów starożytnych. I upycha się do tej samorealizacji w ramach jej realizacji tyle niepotrzebnych rzeczy.A wystarczy Bóg -tak mało i tak Wiele:)

 5. Leszku – fundament budowli jest ważny, ale co z tego że budowla gotowa, nawet gdyby była postawiona na mocnych fundamentach, kiedy stoi pusta, niewykorzystana ?

 6. Leszku – fundament budowli jest ważny, ale co z tego że budowla gotowa, nawet gdyby była postawiona na mocnych fundamentach, kiedy stoi pusta, niewykorzystana ?

  1. Leszku – Twoja linkownia działa z dużym opóźnieniem; na moim blogu od rana nowa notka a w linkowni jeszcze się nie ukazała; pozdrawiam

   1. Jasne, że działa z opóźnieniem – inaczej nie robiłaby niczego innego, tylko bez przerwy odczytywałaby kanały RSS.

 7. Tak. Jezus jest jedynym najlepszym fundamentem. Przypominają mi się tutaj słowa, ktore usłyszalam kiedyś od jednego kaplana: „Gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu tam wszystko jest na właściwym miejscu”. Pozdrawiam.

 8. Leszku – czyżbyś na długi weekend gdzieś wybył ? albo zabalował ? brak nowej notki mnie zastanawia ……co się z Tobą dzieje ?

  1. Przecież wiadomo, że każdy weekend spędzam na wsi (tym razem panele podłogowe i drzwi w garderobie, która awansuje do roli pokoju).

 9. masz rację, jedynym i najlepszym fundamentem jest Jezus Chrystus… budują na Nim jest pewność(!), że nic się nie zawali, nie runie… Jednak jakby nie patrzeć, to Ty masz jeszcze drugi fundament, a jest nim Tradycja… więc budujesz nie na jednym a na dwóch …

  1. Mylisz pojęcia – fundament jest jeden, jest nim Jezus Chrystus. Różnica między nami jest jedynie taka, że Ty twierdzisz, iż On jest obecny jedynie w Nowym Testamencie, a ja że również w Tradycji.

   1. Błąd, to Ty mi coś wmawiasz;) ja widzę fundament w Biblii, Ty oprócz Biblii masz jeszcze Tradycję – i tu nie masz jak się wywinąć, bo wiele razy słyszałam to od księży, że istnieją dwa fundamenty, choć mówi się jedynie o jednym – Jezusie;)

    1. Jeszcze raz powoli i wyraźnie – św. Paweł pisząc o fundamencie, pisze o Jezusie – tylko Jezus jest właściwym fundamentem, nie ma innego. Różnica między katolicyzmem, a protestantyzmem nie leży w tym, KTO jest fundamentem, lecz w tym, GDZIE jest ON jest. Wg KP jedynie i wyłącznie w księgach NT, a wg KK także w TRADYCJI. Ot i cała różnica (bo nawet jej nie ma w podejściu do ST – oba kościoły twierdzą, że ST zapowiadał Chrystusa).

     1. Jeśli nie znasz KP to się nie wypowiadaj;) bo fundament jest na całej Biblii, a nie tylko na NT;) może jakiś odłam, polega jedynie na NT, ale u mnie polega się na całej Biblii (oczywiście bez tzw. apokryfów), więc się najpierw dokształć, a potem wymądrzaj. Pozdrawiam:)

     2. Dziewczyno, jesteś nielogiczna – św. Paweł mówił o Chrystusie, jako o fundamencie, więc proszę Cię czytaj uważniej notki, w sprawie których się wypowiadasz. W ST znajdziesz jedynie zapowiedź Chrystusa; właśnie tym różnią się księgi NT od ksiąg ST, że dotyczą Jezusa Chrystusa. Więc proszę Cię, nie wymądrzaj się, jeśli nie rozumiesz tak podstawowych spraw. Ty piszesz, że fundamentem dla KP jest Biblia, a św. Paweł pisał, że fundamentem jest Chrystus.

Możliwość komentowania została wyłączona.