Dam wam wymowę i mądrość

5 Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział: 6 «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». 7 Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?»

8 Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi! 9 I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». 10 Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. 11 Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. 

12 Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. 13 Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. 14 Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. 15 Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. 16 A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. 17 I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. 18 Ale włos z głowy wam nie zginie. 19 Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie. (Łk 21)


Szczególną uwagę zwrócę na następujące słowa: 14 Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. 15 Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. 

Współczesny człowiek uwierzył, że wszystko sobie zawdzięcza; tymczasem chrześcijanin powinien wiedzieć, że wszystko co ma, pochodzi od Boga. Mało – powinien ufać, że Pan wyposaży każdego w to, co rzeczywiście jest potrzebne we właściwej porze. 

 

31 odpowiedzi na “Dam wam wymowę i mądrość”

 1. Masz zupełną rację pisząc o tym, że człowiek sądzi, iż tylko sobie wszystko zawdzięcza..;-)

 2. Leszku – Pan do mnie kieruje te słowa; ” Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. ….” ale to nie takie proste. Nie mam szans stawić czoła w swej obronie ani wtedy gdy sobie przygotuję, ani wtedy gdy sobie nie przygotuję. Zawsze z góry skaza jestem na porażkę, dlatego przyjęłam postawę strusia.

  1. No wiesz, może być jeszcze taka sytuacja, w której to, co powiesz, nie ma najmniejszego znaczenia, bo problem nie test w trafności argumentów, lecz w tym, by ta osoba, do której mówisz, w ogóle zamierzała Ciebie słuchać – w życiu dosyć często można się spotkać z ludźmi, którzy poza sobą nikogo nie słuchają (i to nie w sensie posłuszeństwa, co zwykłego słuchania).

   1. Leszku – czyżbyś miał dar jasnowidzenia ? właśnie dziś zjawiła się u mnie osoba, która nie słucha. Nie ważne dla niej, co ja mam do powiedzenia, ale to ona narzuca mi swój styl życia. A ja robię dobrą minę do złej gry- znowu wybory.

    1. Babcia mojej żony miała jakies związki z inż. Ossowieckim, ale w mojej rodzinie żadnych zdolności jasnowidzenia nikt nie miał.

 3. Mam wrażenie, że ze wszystkich znaków pozostało nam już tylko prześladowanie? Też masz takie wrażenie?

   1. zresztą to prześladowanie już jest np. ostatnio w Iraku: 50 duchownych zabitych, 76 kościołów spalonych, chyba ok. 3000 chrześcijan zabitych (dane zapamiętane z kazania -mogłam niedokładnie zapamiętać).

    1. Na świecie ginie z powodu prześladowań co 3 minuty jeden Chrześcijanin… o ile dobrze pamiętam.

     1. szkoda, że oboje dokładnie nie pamiętamy:) W wolniejszej chwili zajrzę do statystyk i dopiszę.

     2. Lekusiu -dzięki. Dziś dopiero weszłam na te strony. Szok normalnie.Takie zdanie:”W XX wieku, tj., od 1900 roku do 2000 roku wieku zamordowano za wiarę 45 milionów chrześcijan, co stanowi 65% wszystkich zabójstw od początku pojawienia się chrześcijaństwa.”W strasznych czasach żyjemy. Chciałam podpisać petycję na stronie //www.wiara.pl ale nie znalazłam jej. Zamiast tego podpisałam w sprawie Asi Bibi. Ale czy to coś da? Raczej trzeba to wesprzeć modlitwą.Serdecznie pozdrawiam

  1. Na pewno żyjemy w czasach ostatecznych, ale jak blisko jest końca, tego nikt nie wie.

  2. Ja się tak trochę przewrotnie zapytam – o jakich znakach mówicie (takich, których by na przestrzeni wieków wcześniej nie było)?

   1. Barbaro -jakiś święty żywot ostatnio czytałam (nie pamiętam czyj:( i pisało, że to co odczytaliśmy jako spełnione już dawno temu zgodnie z przepowiednią jest jednocześnie jeszcze nie spełnione. Dodam tylko na marginesie, ze tzw. ostatnie czasy mają nie tylko oczyszczenie w perspektywie ale też obietnicę, ze kończy się czas szatana. I Polska (w przepowiedniach) jest najbezpieczniejszym miejscem na świecie.Jak dla mnie -brzmi optymistycznie:)

 4. Współczesny człowiek jeszcze panicznie boi się cierpienia. I chociaż Pan mówi mu:.”8 Ale włos z głowy wam nie zginie. ” to nie potrafi w to uwierzyć.

 5. Bo my to takie istoty jesteśmy. Jak trwoga to do BOGA, a jak układa się w miarę, to mówimy, udało mi się, ale jestem zdolny. Przykre to, że tak często zapominamy, że bez BOGA nie zrobilibyśmy nawet jednego kroku. Niestety. Dzięki za tak pouczającą notke:)

  1. Dlatego przysłowie będące dobrą radą mówi; „bez Boga ani do proga [ani kroku], a dla Boga z bliźnimi zgoda”; przysłowia są mądrością narodów, szkoda, że nie wszyscy o tym wiedzą.

   1. Z tą mądrością przysłów jest troszkę inaczej. Jak twierdzą etnografowie każde przysłowie posiada swoje kontrprzysłowie, a cała mądrość polega na tym, by wiedzieć, które z nich w danej chwili wybrać.

   1. Leszku – zacytowane przeze mnie przysłowie było nawiązaniem do słów s.Marty, która napisała, że bez Boga nie zrobimy ani kroku. Zrobimy, ale krok ten może być skierowany w niewłaściwym kierunku. Nie rozumiem więc Twej wypowiedzi – proszę jaśniej.

    1. Ten komentarz „A później…” był odpowiedzią na to, co napisała s. Marta, natomiast jeśli chodzi o treść odpowiedzi udzielonej Tobie, to mądrość przysłów polega na mądrości osób, które się nimi posługują.

 6. Wiesz przypomniały mi się słowa mojej mamy kiedy powiedziała mi, że choć jestem jej jedynym dzieckiem i bardzo mnie kocha to wie, że nie jestem jej własnością, bo należę do Boga i to Jego wola będzie najważniejsza. Wtedy zrozumiałam, że moja mama jest naprawdę mądrą kobietą! No właśnie wszystko co mamy od Boga pochodzi, niech też do Boga zmierza na drodze naszego oddania Miłości.

Możliwość komentowania została wyłączona.