Fuzja Orlenu i Lotosu

Do tej pory rynek paliw w Polsce był całkowicie zdominowany przez państwo (co m.in. pozwoliło na obniżki cen w dobie koronawirusa) – istniały dwie spółki skarbu państwa Orlen (z 30% udziałem akcji w rękach państwa) oraz Lotos (z 50% udziałem). Od dawna istniał pomysł połączenia obu firm, na który zgodę wyraziła unia, stawiając jednak warunek wpuszczenia do Polski obcych firm. Rząd te warunki zaakceptował. Bardzo ciekawą analizę przeprowadził Krzysztof Bosak:

https://www.facebook.com/krzysztofbosak.mikroblog/videos/289207152299942/?t=44

4 odpowiedzi na “Fuzja Orlenu i Lotosu”

  1. Jestem przeciwna tej fuzji. Wszelkie monopole (szczególnie tak silnie powiązane z polityką, jak u nas Orlen) nigdy nie są dobre na dłuższą metę. Ani dla gospodarki, ani dla zwykłych obywateli. I pomyśleć, że kiedyś prężnie działało u nas coś takiego, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta… Gdzie on teraz jest?

    1. Tu akurat nie masz racji – podjedź do Orlenu i podjedź do Shella; silniejsze wpuszczenie obcych firm na rynek paliwowy nam zwykłym użytkownikom korzyści nie przyniesie, za to dochody państwa staną się sporo niższe. Mało – jak już UE zacznie wkładać swoje ręce w rynku paliwowym, to po chwili może się okazać, że to jest niepraworządne, że udziałowiec z 30% może o czymś decydować.

  2. Leszku, chociaż jestem gorącą zwolenniczką idei Roberta Schumana (notabene żarliwego katolika i kandydata na ołtarze – dlatego bolało mnie jak cholera, gdy Krystyna Pawłowicz nazywała pogardliwie niebieską flagę ze złotymi gwiazdkami „unijną szmatą” – bo ta flaga to w istocie jest symbol MARYJNY, wzięty wprost z Cudownego Medalika) – to jednak sądzę, że dzisiejsza zbiurokratyzowana UE ma tyleż wspólnego z wolnością gospodarczą, co ja z baletem…

    1. Niestety masz rację – dzisiejsza Unia nie ma nic wspólnego z Schumanem, a dzisiejsi urzędnicy najlepiej by się czuli w ministerstwach gospodarczych państw komunistycznych.

Możliwość komentowania została wyłączona.