O co ci chodzi Grzegorzu?

Incydent z gaśnicą zdominował ostatnie wydarzenia – filmiki z tego wydarzenia, wywiady z Grzegorzem Braunem, różne tego podsumowania, zdominowały internet. Świetne wystąpienie Krzysztofa Bosaka po Exposé Donalda Tuska przeszło zupełnie bez echa, a gdy się mówi o Bosaku, to jedynie w kontekście tego, czy nadal powinien być wicemarszałkiem, czy też należy go ukarać dymisją? 

Na początek zastanówmy się nad tym, na ile sam incydent wynika z ugruntowanych poglądów Grzegorza Brauna? 

Na wstępie proponuję obejrzeć następujący filmik:  Film o poglądach Grzegorza Brauna, którego autor nade wszystko zajął się postawą judeo-realizmu (w odróżnieniu od judeo-idealizmu) – Grzegorz Braun rzeczywiście neguje postawę judeo-idealizmu i sam upomina się o judeo-realizm. W samym filmie zwraca uwagę na to, iż judaizm oparty o Talmud, jest religią dzielącą ludzi na Żydów i goim/gojów; a w komentarzach dotyczących samego wydarzenia podkreśla, iż organizatorem obrzędów chanuki jest sekta Chabad-Lubowicz (która nb. nie jest w Polsce kościołem zarejestrowanym, a przed wojną była nawet zakazana), w której uważa się, że dusze gojów są stworzone przez demony (w odróżnieniu od dusz żydów, które pochodzą od Boga – co oczywiście wyznacza stosunek Żydów do nie-Żydów). 

Z tego powodu Grzegorz Braun sam komentując to zdarzenie mówił: Nie może być miejsca na akty rasistowskiego plemiennego talmudycznego kultu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. 

Widzimy więc, że cała ta akcja wynika z ugruntowanych przekonań posła Brauna. 

Pytanie jednak czy było to typowe dla choleryka działanie pod wpływem impulsu, a więc czy rzeczywiście była to akcja spontaniczna, czy też nie? 

Początkowo wydawało mi się, że tak – szczególnie gdy dowiedziałem się, iż Grzegorz Braun rozmawiał właśnie z Tomaszem Sommerem (aktualnym redaktorem Najwyższego Czasu), gdy dostał SMS-a o zapaleniu świeczek chanukowych i wówczas przerwał rozmowę i pobiegł gasić (mówił o tym w wywiadzie udzielonym Tomaszowi Sommerowi – Wywiad Grzegorza Brauna udzielony redaktorowi Najwyższego Czasu) – tyle że w tym samym wywiadzie Grzegorz Braun poinformował, iż złożył wniosek o zwołanie Kongresu Konfederacji – najwyższego organu Konfederacji, który powinien się zbierać co 5 lat, a właśnie mija owe 5 lat od założenia Konfy. Celem Kongresu jest wybór nowych władz partii. 

A więc nie ma najmniejszych wątpliwości – akcja Grzegorza Brauna była tylko po to, by umoczyć Krzysztofa Bosaka (jak już PiS popiera odwołanie obecnego wicemarszałka, to nie ma najmniejszych wątpliwości, że zostanie odwołany) oraz by spolaryzować członków Konfederacji i zmobilizować zwolenników Brauna i Korwina (w Kongresie uczestniczą wszyscy członkowie Konfederacji, którzy przyjadą na Kongres i wpłacą wpisowe) – no i w efekcie usunąć Bosaka, Mentzena i Wiplera, a przywrócić Korwina i wprowadzić Michalkiewicza (Braun już jest i będzie nadal). Narracja będzie taka: Nas odsunęli na czas kampanii, zwracali się do centrum, ale to centrum wybrało Trzecią Drogę, a nie Konfę – to nie zdało egzaminu. Trzeba wrócić do tego, co było, trzeba dbać o nasz tradycyjny elektorat. Kto najlepiej to zrobi? – wiadomo my (a na dodatek razem z Michalkiewiczem)! (a SMS był po to, by powiadomić Grzegorza Brauna, że świece już są zapalone i jest co gasić)

Polityka, to także kasa – pytanie, jak te zmiany wpłyną na podział pieniędzy?

Rzeczywiście duże pieniądze są dla partii, które dostaną się do sejmu –  Grzegorz Braun żądał 1/3 tych pieniędzy (choć Korona Polska ma jedynie 4 posłów), a Rada Liderów nie uwzględniła tego żądania. Tymczasem po usunięciu obecnych liderów, podział zacznie się na nowo, a i tak całe pieniądze pozostaną przy Konfederacji. Znacznie mniejsze pieniądze są wypłacane dla samych posłów (jako uposażenie i na utrzymanie biura). Posłów nie ma jak zmusić do zrzeczenia się mandatów – i zapewne żaden z tych odsuniętych od władzy z mandatu nie zrezygnuje; będą mogli jedynie założyć nową partię (ale bez pieniędzy) – i pewnie tak zrobią, a dotychczasowy klub poselski podzieli się na dwa koła. Pieniędzy na kampanię do europarlamentu nie będą mieli. Może pod koniec kadencji swoją pracą w sejmie zdobędą wsparcie w następnej kampanii wyborczej do sejmu? Jeśli nie, kariera polityczna Bosaka zakończy się wraz z końcem tej kadencji. 

*  *

Kto się najbardziej ucieszy z takiego rozwoju wydarzeń?

Wydaje mi się, że tą osobą będzie Jarosław Kaczyński. Już sama ta wypowiedź na temat usunięcia Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka, mocno mnie zdumiała – bo niby jaki może być powód takiej decyzji (szczególnie, że Bosak w tym czasie prowadził posiedzenie)?

No ale Prezes wyraźnie czuł się zagrożony, skoro najpierw przywalił Bosakowi taśmami Banasia (same taśmy świadczyły o tym, że PO boi się Bosaka – ale wiadomo było, że ludzie zareagują tak, jakby to Konfederacja była na usługach PO) – no a teraz bał się, że rzeczowe wypowiedzi posłów Konfederacji będą odbierać PiS-owi wyborców.

PiS nie przepracował swojej klęski – łatwiej mu było obrazić się na wyborców, niż zrozumieć co zwykłych ludzi odpychało od PiS-u? Teraz Prezes będzie mógł odetchnąć z ulgą, bo taka Konfederacja, jaką ona się na nowo stanie z nowymi-starymi wodzami, PiS-owi nie będzie już zagrażać.

Niestety to będzie jednocześnie oznaczać, że PiS już nigdy się nie zmieni. Zaś z drugiej strony nie będzie już żadnego ugrupowania, w oparciu o które prawica mogłaby się odbudować.

 

13 odpowiedzi na “O co ci chodzi Grzegorzu?”

 1. Tutaj się zgodzę, że Korwin nie odpuści, póki nie zniszczy. Jednak liczę na to , że Bosak okaże się na tyle wytrawnym politykiem, by pogonić dziada. Jak będzie, zobaczymy. Świetny tekst, umieść go też na FB to podam dalej.

  1. Bosak jest już wytrawnym politykiem, ale co on będzie mógł zrobić? Niewątpliwie najbardziej zdyscyplinowani konfederaci to ci, którzy są tam już od dawna. A więc do tego, by ich zmobilizować wystarczy prosty apel – oni wszyscy na pewno pojawią się na Kongresie. Znacznie gorzej będzie z tymi, którzy dopiero w ostatnim okresie przystąpili do Konfederacji. Mało – podejrzewam, że większość z tych, którzy głosowali teraz na Konfę, nigdy nie myślało o tym, by w niej być. Innymi słowy na Kongresie reprezentantów centrowego myślenia będzie zdecydowana mniejszość. A więc te plany zmiany liderów, jakie planuje Braun, są jak najbardziej realne.
   Jedyne, co Bosak będzie mógł robić, to opóźniać zwołanie Kongresu. Ostateczny termin to czerwiec. W czerwcu akcja Brauna nie będzie już tak pamiętana (ale z drugiej strony Braun jeszcze niejedną taką akcję wymyśli).
   Co ciekawe były prezydent Kwaśniewski skrytykował obalanie Bosaka, ale czy to do Lewicy dotrze? – obawiam się, że nie, bo lewica, tak jak PiS woli taką Konfederację, jaką kształtuje Grzegorz Braun.

 2. Gdyby Bosak był taki wspaniały, za jakiego go uważacie, to nie byłby zależny od Braunem czy Korwina;
  jakoś nie trafia do wyborców ze swoją gadką;
  bo…moim zdaniem, póki co są to słowa…
  czegoś mu jednak brakuje aby samodzielnie
  zaistnieć w polityce…

  taki świr Kołodziejczak wiedział jak zaistnieć i zostać wiceministrem; przykleił się jak g…do Tuska i robi karierę.

  1. Nie porównuj z Kołodziejczakiem – Bosak całkiem świadomie nie chce wchodzić do jakiegokolwiek rządu, bo jeszcze wtedy, gdy był najmłodszym posłem, sam zobaczył, jak to się kończy – i to dla wicepremiera!
   Natomiast ważne jest to, że Bosak doprowadził do tego, że jego partia (a więc narodowcy) weszła do sejmu. Umie się dogadywać z innymi. Umie również myśleć kilka kroków do przodu, więc sprawił, że Korwin został zmarginalizowany (i to skutecznie – w tym sondażu Sommera uzyskał raptem 2% głosów).
   Natomiast Braun jest jednak znacznie wyższej klasy rywalem niż Korwin – na czas kampanii zastosował się do stawianych mu wymagań (całkowicie zniknął ze sceny), ale za to teraz Braun wymyślił akcję, na którą nie ma sensownej odpowiedzi. Jedyne, co można zrobić, to odczekać, by mieć za sobą więcej doskonałych wystąpień w sejmie, a zarazem odczekać, by gwiazdorstwo Brauna zostało już trochę zapomniane. Problem jest bowiem taki, że Braunowi odpowiada być liderem w partii, która niczego konkretnego nigdy nie dokona, ale w której można czuć się gwiazdą. A tymczasem potrzebne jest ugruntowanie się takiej partii, która ma konkretne propozycje dla Polski – propozycje, które ze względu na swą jakość, mogą zyskać większe poparcie. I to jest rola Bosaka. Ta rola nie jest tak efektowana, jak rola Brauna, ale o taką rolę chodzi.
   Gorzej, że Prezes od razu uznał, że jest to doskonała okazja by udupić polityka, który co prawda jest rozsądny, ale który nie jest w mojej partii – a więc musi zginąć.

   1. Kołodziejczaka nazwałam świrem; nie użyłam tego określenia wobec Bosaka, więc nie ma mowy o porównaniu;
    lecz o działaniu;
    Bosak wiele się nie napracował przy wyrugowaniu Korwina;
    bowiem Korwin sam się wyrugował wyrażając swoje poglądy;
    natomiast widzę różnicę pomiędzy Bosakiem a Braunem;
    Bosak gada, Braun działa. Kto jest bardziej skuteczny? decydują wyborcy.

    1. Basiu, mówisz, że Braun działa – ale co to za działanie, skoro wiadomo że teraz przez kilka najbliższy lat na pewno nie znajdzie się taki marszałek, który zakończyłby te obchody – po tym, jak Grzegorz Braun zadziałał, nawet jeśli będzie taki marszałek, który chciałby ten obyczaj zakończyć, to tego nie zrobi.
     Możesz mi odpowiedzieć, a co takiego zdziałał Krzysztof Bosak?
     Cały w tym ambaras, aby dwoje chciało naraz. Prezes konsekwentnie niszczy Bosaka. Podejrzewam jednak, że w tym młodszym pokoleniu PiS-u są tacy, którzy gdyby tylko mogli, to by zaczęli szukać sojuszu z Konfederacją.
     Tyle, że Prezesowi Konfederacja, która składałby się z samych Braunów i Korwinów, nie przeszkadza – więc razem wykończą Bosaka.

 3. Na Kongres Konfederacji jeszcze przyjdzie czas. Nie ma co tak daleko wybiegać do przodu. Incydent Brauna przykrył wiele innych ważnych spraw; pewnie dlatego tak rozdmuchano zgaszenie świec,
  aby przy okazji swoje pieczenie upiec. Ludzie zajęli się incydentem a nie zauważają, że coraz bardziej zagrożona jest suwerenność Polski.
  Bodnar gotowy łamać Konstytucję byle dopiąć swego. Tusk bryluje na salonach unijnych aby jak najwięcej ugrać dla siebie…itd.

  1. Braun Kongresu Konfederacji chce już teraz – a nie dopiero w czerwcu, gdy to będzie termin ostateczny. A więc tego lekceważyć nie można – szczególnie, że Braun po to zabrał się za gaśnicę, by swym gwiazdorstwem po pierwsze doprowadzić do porażki sejmowej Bosaka, a po drugie, by zabłyszczeć wśród tradycyjnych zwolenników Konfederacji.
   To, co robi Bodnar, to jest już szczytówa – ale niestety równie koszmarny jest prezes, dla którego miej ważne jest szerokie działanie przeciwko Bodnarowi, co ważne jest to, by to tylko on mógł zgłaszać ten sprzeciw. Bosak, jako wicemarszałek miałby większe możliwości konkretnego działania, ale konkretne działanie dla Prezesa nie jest ważne – ważne jest tylko to, by wszystko było przypisywane Prezesowi.
   Przy czym pamiętaj – Braun doskonale wiedział, że jego czyn przyćmi wszystko. I dlatego tak właśnie działał. Ale działał wyłącznie na siebie (a nie na Polskę).

    1. Basiu, o czym Ty gadasz? Popatrz na głosowania. Jeśli dojdzie do rozpadu, to dzięki Braunowi, który do spółki z Korwinem chce odbudować swoją pozycję wodzów maleńkiej partyjki, który nic nie może, ale od czasu do czasu robi happeningi.
     A drugą osobą, która tym się zajmie, jest Prezes, który przez całe życie zawsze zwalczał wszystkich, którzy są bardziej na prawo. Dziś brakuje PiS-owi zdolności koalicyjnych – i to widać po tym, że PiS utracił władzę; ale i tak zwalcza wszystkich wokół, gdy tylko nadarzy się taka sposobność.

 4. – Pan Grzegorz to patriota, który nie waha się nadstawiać karku w interesie Polski i polskiego narodu. Wielu Polaków się budzi i rozumie, że oni idą po nas. Po nas wszystkich. A Grzegorz Braun stoi im na drodze. Murem za panem Grzegorzem Braunem – mówiła rzeczniczka prasowa Konfederacji Korony Polskiej na zwołanej przed sejmem demonstracji.
  Co za krótkowzroczność… bo '”ONI” faktycznie idą po/do nas.

  O co się rozchodzi w tym rozdmuchaniu incydentu z Braunem? o odwrócenie uwagi, od istotnych spraw ważnych dla Polski.

  Teraz znowu zamachem na media publiczne przykryli przyjęcie paktu migracyjnego. Ich redakcje dołożyły od siebie szokującą zmowę milczenia
  https://wpolityce.pl/polityka/675349-zamachem-na-media-przykryli-pakt-migracyjny
  PARANOJA. tworzą komisję do spraw wizowych;
  a teraz przydzielą Polsce imigrantów bezwizowych; przymusowo do nas skierowanych.

  1. Tak Basiu – oni idą po nas.
   Zwróć uwagę, że całe to bezprawie odbywa się z błogosławieństwem zarówno Brukseli, jak i Waszyngtonu – wielce znamienne jest zdjęcie Jurovej z Brzezińskim. A więc ważne jest teraz obnażanie tej hucpy. I do tego są potrzebni politycy, którzy rzeczowo obnażają to działanie. To, co zrobił Braun, temu nie służy – wręcz przeciwnie!.
   Z tego powodu dziś Grzegorza Brauna nie nazwałbym patriotą – bo to nie jest patriotyzm. Płk. Sienkiewicz już kiedyś prowokował spaleniem budki pod ambasadą Rosji – może to też była prowokacja?

   1. Leszku> może to prowokacja, a może histeryczne zachowanie choleryka?
    z czynu Brauna celowo zrobiono „z igły widły” ;
    mnie bardziej rozczarował PAD. Zamiast działać listy pisze.
    Czyżby nie było w Polsce polityka z charyzmą???

Możliwość komentowania została wyłączona.