Gołe baby

 Włączyłem właśnie kanał „religia.tv”, a tu gołe baby!
 Gdzie?
 W procesji z darami podczas mszy świętej – trwał właśnie reportaż z podróży JPII do Afryki.
 Celowo użyłem sformułowania „gołe baby”, bo to typowa etykieta nadawana wtedy, gdy na ekranie widzimy nagie kobiece ciało. A jak widać, sam Papież nie był zgorszony – ciało kobiece jest piękne, a to jak do niego podchodzimy, siedzi w nas…

 

 

14 odpowiedzi na “Gołe baby”

 1. Dokładnie… wszelkie nieczystości nie pochodzą z tego, co w nas wchodzi, tylko z tego, co z nas WYCHODZI a dokładnie z naszego serca…

  1. No właśnie i dlatego warto prosić Pana, by przemienił nasze serce tak, byśmy potrafili z wielką przyjemnością patrzeć na kobiece ciało, ciesząc się jego pięknem (i tyle i kropka). To oczywiście wersja dla facetów; nie wiem, jak to u was jest – zapewne znacznie łagodniej, ale mimo wszystko myślę, że każdemu mogę tego życzyć.

 2. Masz zupełną rację, Leszku – przypomina mi się tu anegdotka z życia Ojców Pustyni. Dwaj młodzi mnisi spotkali nad rzeką piękną kobietę, która chciała się przedostać na drugą stronę. Jeden z nich, niewiele myśląc, wziął ją na ręce i przeniósł przez rzekę. Pożegnali się i ruszyli w dalszą drogę. Współbrat jednak cały czas czynił uczynnemu wyrzuty z powodu „nieprzyzwoitego” jego zdaniem zachowania: jak on mógł pozwolić, żeby młoda, ponętna niewiasta przytulała się do niego w ten sposób, a jeszcze w wilgotnych szatach (wiadomo!). Tamten długo słuchał w milczeniu, ale wreszcie nie zdzierżył i powiedział: „Bracie – ja zostawiłem ją nad rzeką – czy teraz niesiesz ją ty?”

 3. Niedługo na żadnym kanale nie będzie nic wartościowego.. Wszystko w umiarze..

  1. Chyba się nie zrozumieliśmy – to był fragment reportażu z różnych pielgrzymek Jana Pawła II w Afryce. I te dziewczyny szły w procesji z darami – były wybrane do grupy osób, które będą mogły uklęknąć przed Papieżem i przez chwilę z nim porozmawiać. Właśnie ten obrazek pokazuje wyraźnie, jak jesteśmy skrzywieni – w tym naprawdę nie było nic zdrożnego!

 4. Mt 7:21 „Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.”Pozdrawiam. Tadeusz katolikWarto poświęcić trochę czasu dla wieczności.//tradycja-2007.blog.onet.pl/ Przepraszam, jeśli boisz się Pana Jezusa, który jest Prawdą, Drogą i Życiem.

 5. Gołe? Nie oglądałam tego reportażu… ale czy te Afrykanki były gołe, czy tylko miały odkryte piersi (strój taki jest przecież „strojem narodowym” u kilku plemion). Jeśli tak, to chyba nie ma zupełnie nic dziwnego w tym, że dostojnicy Kościoła się nie zgorszyli. Niestety, niektórzy ludzie wolą być „bardziej papiescy niż sam papież” – zakazując np. opalania topless na plaży 😉

  1. Basiu, oczywiście we wszystkim masz rację – te dziewczyny miały jedynie odkryte piersi; rzeczywiście były po prostu w swoich strojach ludowych. A na dodatek wcale nie postuluję, by i w Polsce kobiety w procesji z darami miały odkryte piersi. Ale właśnie ten obrazek pokazuje dobitnie, że nasz stosunek do nagiego ciała jest wytworem kultury; od Boga w spojrzeniu na nagie ciało otrzymujemy poczucie piękna, a co my do tego dodamy, to już od nas zależy.

   1. Leszku – a moje uszy razi określenie „gołe baby” ; piękno ciała ludzkiego -czy to mężczyzny czy kobiety – zasługuje na zachwyt i uznanie, ale…. wszystko powinno mieć swoje granice; to nie ciało, lecz dusza jest najważniejsza dla chrześcijanina. Zastanawiam się, czy ten zachwyt pięknem ludzkiego ciała nie podąża w złym kierunku ? niedawno był artykuł w necie o osobie, która miała już tyle operacji plastycznych, że niemalże cała była sztucznie upiększana. Jak bardzo psujemy naszą młodzież poprzez przesadną i wszechobecną fascynację urodą ? niedawno w TVP [Malanowski &partnerzy] był poruszony problem dziewczyny- córki właściciela hotelu, która nabawiła się kompleksów uznając, że ma za małe piersi i zapragnęła operacji plastycznej, aby zdobyć na nią fundusze okradała ojca klientów. Zastanawiam się -jak daleko posunie się eksponowanie ludzkiego ciała, niby dla fascynacji jego pięknem ? mamy przecież już plaże nudystów, gdzie do wyboru i do koloru można napatrzyć się na „piękno” ludzkiego ciała. Mój kolega z pracy kiedyś rzekł do mnie;jak to jest ? rzekomo człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, ale jak patrzę na tą kobietę [zezowata, utykająca na nogę, o szpetnych rysach twarzy i figurze goryla] to nie wierzę , że jest to podobizna Boga. No właśnie – ciało [postać] a Bóg stworzył na swój obraz i podobieństwo duszę człowieka. Leszku – do tego spotkania zostały wybrane, wyróżnione [wysegregowane] kobiety o pięknej urodzie cielesnej, o jędrnych piersiach, o niepofałdowanej skórze, nie trędowate, nie kalekie etc…. aby nacieszyć oko mężczyzn, a ponieważ papież, to także chłop, więc podsunięto mu to, na czym można zawiesić oko, a jednocześnie czyniąc zadość kulturze plemion. Czy nie dziwi fakt, że jako chłop zwróciłeś na to uwagę, bo ja odebrałam to, jako coś naturalnego dla tego klimatu?

    1. Napisałaś „moje uszy razi określenie „gołe baby” „, ale przecież jeśli ktoś jest oburzony nagością, to używa właśnie tego określenia! A mnie chodziło o to, by pokazać, że takie oburzenie wynika jedynie i wyłącznie z wciskaniem wszystkiego w obowiązujące stereotypy.

   2. Całkowicie się z Tobą zgadzam w tym temacie :)A „wizja” polskiej procesji w spódniczkach z trawy rozśmieszyła mnie do łez :):):)

    1. Barbara – z kim się zgadzasz ? bo jakoś nie potrafię odnaleźć tej wizji naszych kobiet w procesji ubranych w spódniczki z traw ? chociaż przypominam sobie, że kiedyś, jak dziecko zbierałam tatarak i sitowie na spódniczkę ; splatałyśmy to wszystko na wzór wyplatania koszy i nawet czasami wychodziły niezwykłe arcydzieła; pozdrawiam

Możliwość komentowania została wyłączona.