Starajcie się zrozumieć

13 Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników (Mt 9)

 

A czy wam udało się zrozumieć te słowa?

Bóg jest miłosierny, ale to nie o Jego miłosierdzie chodzi. Mówi przecież do nas. To od nas nie oczekuje ofiary, lecz raczej miłosierdzia. To my mamy być miłosierni. Ciekawa jest przy tym argumentacja – to co w niej najważniejsze, to to, że On nas powołał – skoro powołał, to wszyscy, których powołał, mają być razem. Ale powołał takich, jakimi jesteśmy, a jesteśmy grzesznikami; a więc mamy być dla siebie miłosierni, bo inaczej nie będziemy razem.

A jak wy je rozumiecie?

 

 

 

18 odpowiedzi na “Starajcie się zrozumieć”

 1. No właśnie Leszku. Myślę, że jest to jedno z trudniejszych oczekiwań Pana Jezusa. On doskonale znał naszą naturę. My dla siebie żądamy miłosierdzia, ale wobec innych bywamy bardzo wymagający. Tu biję się również we własne piersi. Ileż to razy oceniamy czyjeś zachowanie wedle swego punktu widzenia ? bo ja bym to zrobiła tak, a tak. Bo ja bym się tego nie dopuściuła. Kiedy bijemy się we własne piersi wołamy – miłosierdzia dla grzeszników, ale często bijemy się również w piersi bliźnich i wtedy liczymy na sprawiedliwy wyrok. To jest bardzo trudne do zrozumienia, ale tak się dzieje. pozdrawiam

   1. Jezus wyraźnie mówi; „nie przyszedłem powołać sprawiedliwych lecz grzeszników”, a przecież my się uważamy za sprawiedliwych, wierzących, pobożnych i staramy się być sprawiedliwi. Póki nie uznamy się za grzeszników, póty nie spotkamy Jezusa, a skoro jesteśmy grzesznikami to mamy być miłosierni, ja kJezus jest wobec nas miłosierny, czy tak ? P.S. Isa napisała do Ciebie na moim blogu pod ostanim postem, pozdrawiam

    1. Och, jak widzisz, cały czas jestem ograniczony, jeśli chodzi o dostęp do ineternetu. Już doszło do tego, że w domu robię rzeczy pracowe, by w pracy z czystym sumieniem zaglądać na blogi.

 2. Leszku – chyba błąd tkwi w wyrażeniu ” bądzcię dla SIEBIE miłosierni” . A powinno być „bądzcie miłosierni dla innych”

  1. Tak dokładnie, to powinno być „miłosierni dla siebie nawzajem”. To „nawzajem” było w moim przekonaniu oczywiste, ale należało je wyraźnie opisać. To „nawzajem” oznacza m.in. gotowość do przyjęcia czyjegoś miłosierdzia – a z tym też mamy problemy.

 3. „[…] i odpuść nam nasze winy jak i my odpuszczamy naszym winowajcom.”

 4. nei możemy Mu oddać niczego, czego najpierw od Niego byśmy nie dostali;wszystkie i tak jest Jego…ale pamiętając, ze możemy być narzędziami w Jego rękach – możemy innymi pokazywać jego wielkość, dobroć, miłość miłosierdziewtedy nic nie zatrzymujemy dla siebieco dostaliśmy – oddajemysami z siebie nie bylibyśmy do tego zdolni;a jeśli jeszcze za to, że Bóg się nami posługuje będziemy umieli dziękować- to już bardzo po Bożemu będzie:)uśmiech zsyłamzm

  1. Pięknie to napisałaś, ale akurat z tym dziękowaniem, to w moim przypadku nie jest źle – bo to Pan ma wielką do mnie cierpliwość, że choć nikomu nigdzie niczego nie potrafiłem dać, to ciągle mnie jeszcze gdzieś posyła, jeszcze liczy, że może kiedyś mi się uda.

 5. Leszku ja to rozumiem badzmy miłosierni dla innych ,to jest czasami trudne ale tylko wtedy bedziemy ludzmi przez duze Lpozdrawiam weekndowoczardasz

 6. A ja dziś miała wizytę świadków Jehowy i jestem mocno poderwowana . Jutro na ten temat zamieszczę notkę. pozdrawiam

 7. Ja myślę, że w tych słowach ukryta jest (oczywista dla każdego:) prawda ,że Bóg jest Miłosierny i dlatego oczekuje, ze Jego dzieci też takie będą.W tym celu dał nam w życiu to co dał i patrzy co z tego wyniknie -zawsze gotów pomoagać swoim dzieciom:)

  1. Leszku -wyślij mi Twój adres bo nie mogę Ci odpowiedzieć. Jak kliknę „odpowiedz” to mi się pojawia ikonka, że nastąpił błąd i adres się nie otwiera.Serdecznie pozdrawiam:)

   1. Czy to jest właściwość gmaila -że tak się robi?Przepraszam za kłopot:)

Możliwość komentowania została wyłączona.